پارتیشن چیست

پارتیشن چیست؟

پارتیشن چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در گذشته برای پارت بندی و جداسازی اجزا یک ساختمان از مصالح سنگینی مانند آجر و سیمان و در نهایت دیوار استفاده میکردند. و این مصالح هم هزینه زیادی را به خود اختصاص میداد و علاوه بر آن هم وقت زیادی هم هدر میرفت و علاوه بر آن زیبایی خاصی نداشت اما امروزه با پیشرفت علم و تکونولوژی پارتیشن ها جایگزین مناسبتری شده اند.
پارتیشن چیست و پارتیشن ها دارای انواع و اقسام مختلفی میباشد.  که بسته به سلیقه افراد،محیطی که میخواهند از آن استفاده کنند و عوامل دیگری نیز متفاوت خواهد بود. از پارتیشن ها در محیط های مختلف از قبیل خانه  ، اداره ، باشگاه ، دانشگاه ٬ فروشگاه و……. استفاده میشود و محدود به مکان خاصی نیست.
انواع پارتیشن اداری:
پارتیشن ها دارای انواع مختلفی است که عبارتند از:
فلزی ، چوبی ، MDF، کرکره دار شیشه ای و…..

که خود شیشه ای هم به دو نوع تک جداره و دوجداره تقسیم میشود
علاوه بر تقسیم فوق میتوان به تقسیم دیگری نیز اشاره نمود که عبارت است از:

مسکونی،اداری:

در ذیل به شرح نمونه هایی از موارد بیان شده خواهیم پرداخت:

یکی از انواع پارتیشن ها پارتیشن های دو جداره‌ی چوبی است. که کاربرد این سبک از پارتیشن برای دفاتر مدیران ارشد و اتاق‌های کنفرانس و آموزشی بیشتر است.
این پارتیشن ها می تواند حداکثر تفکیک فضا و کاهش صدای مزاحم را داشته باشد. این پارتیشن های تمام ارتفاع، با اضافه کردن یک بلوک سالید یا ارتفاع متغیر به پارتیشن های ارتفاع متوسط تبدیل می‌شود و گاهی تا به سقف محل مورد نظر نیز می رسد.
پارتیشن چیست
این نوع پارتیشن ها فضا را کاملاً جدا می کند و کف تا سقف را می پوشاند.

عایق صدا:

در طول آن محدودیتی وجود ندارد. امکان نصب در های شیشه و سلولزی نیز وجود دارد کاهش صدای بین ۲۰ تا ۴۰ دسیبل می‌تواند به عواملی مثل جنس سقف و کف محل اجرا کانالهای تهویه جنس پرکننده ها و وجود درب و غیره بستگی داشته باشد.
ضخامت پارتیشن های دو جداره برای جدا سازی قسمت های مختلف ساختمان بسیار مناسب است. کاملاً واضح و مشخص است که پارتیشن های دوجداره نسبت به تک جداره ضخامت بیشتری دارند؛
بنابراین عایق حرارتی و صوتی و سایر انرژی می باشند و برای مکان های اداری و ساختمانهای کوچک صدا زیاد است بسیار مناسب امروزه در اداره ها و مراکز مدیریتی پارتیشن های دو جداره بسیار پرکاربردتر و محبوب تر هستند.
پارتیشن دوجداره بهترین وسیله برای بهینه سازی فضا و استتار نمودن مشکلات معماری است خیلی از افراد ترجیح می دهند برای جداسازی حریم خصوصی از پارتیشن های دو جداره استفاده کنند.

محبوبیت پارتیشن مسکونی:

زیبایی که پارتیشن ها به ارمغان می‌آورند یکی از اصلی ترین دلایل محبوبیت آن هاست. پارتیشن های چوبی، دیواری هستند قابل حمل و جابجایی که از آن برای تقسیم بندی فضاهای مختلف از خانه گرفته تا محل کار استفاده می شود. این پارتیشن ها از جنس چوب هستند که استفاده آنها در محل کار بیشتر است این پارتیشن ها باید در محل قرار بگیرند که رطوبت کمتری دارد.
مورد بعدی که به آن خواهیم پرداخت:

پارتیشن کرکره دار:

از موارد کاربردی و پر استفاده در طراحی دکوراسیون خانه میباشد که برای اهداف مختلفی مورد استفاده واقع میشود همچنین در سایر مکان ها نیز میتواند مورد استفاده واقع شود
سوالی که ممکن است برای شما مطرح شود این است که آیا پارتیشن ها تنوع جنس دارد یا خیر؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که پارتیشن ها معمولا از سه متریال شیشه،MDFوPVCطراحی میشوند.

ویژگی پارتیشن کرکره دار:

هرکدام از این متریال های بیان شده قابلیت و ویژگی های پارتیشن چیست ؟  بسته به اینکه در چه محیط و فضایی و چه دکوراسیونی مورد استفاده قرار بگیرد متفاوت است. البته در سایر جنس ها هم موجود است اما غالب جنس های مورد طراحی موارد بیان شده میباشد. این نوع پارتیشن ها دارای ویژگی های متعددی میباشد که عبارتند از: قابلیت شستشو،عایق صوت و….. میباشد.

بهترین نوع پارتیشن:

پارتیشن ها به دو صورت دوجدار و تک جداره موجود میباشد.  اما از دوجداره ها بیشتر استفاده میشود. زیرا این مدل عایق بسیار خوبی در برابر صدا میباشد و علاوه بر آن در برابر عبور گرما و سرما مقاوم است. و از ورود سرما در زمستان جلوگیری میکند و باعث میشود در تابستان هوای خنک فضا خارج نشود.
پارتیشن دوجدار کرکره دار که یکی از انواع پارتیشن کرکره دار میباشد. به این صورت است که در آن از شیشه به عنوان دوجدار استفاده میشود و این کار به زیبایی پارتیشن اضافه میکند و میتوان برای جلوگیری از عبور نور و همچنین برای جلوگیری از دید افراد از پرده کرکره دار بین دو شیشه استفاده کرد.
پارتیشن چیست

پارتیشن مسکونی:

یکی دیگر از موارد پارتیشن که بسیار پرکاربرد میباشد پارتیشن مسکونی میباشد که به شرح زیر است:
امروزه بسیاری از افراد خانواده در خانه تمایل دارند که فضای خصوصی و دنج تری را برای خود داشته باشند. و استفاده از پارتیشن بهترین گزینه میباشد. پارتیشن های مسکونی دارای انواع مختلفی میباشد.  که بسته به سلیقه افراد و محیط و فضایی که وجود دارد و……متفاوت است و در نتیجه در قیمت آن هم موثر میباشد.

انواع پارتیشن مسکونی:

یکی از انواع پارتیشن های مسکونی پارتیشن های گیاهی میباشد.  یعنی میتوان از گل و گیاه برای ایجاد پارتیشن استفاده کر.د و یک قسمت را از قسمت دیگر جدا کرد و پارت بندی را به بهترین نحو انجام داد. حتی میتوان برای حیاط و پشت بام و تراس هم از این مدل استفاده کرد. از دیگر مدل های پارتیشن مسکونی میتوان به پارتیشن به صورت نیم دیوار نام برد.
پارتیشن مسکونی به صورت نیم دیوار با تیرهای تزئینی عمودی و افقی علاوه ب اینکه باعث جداسازی میشود باعث میشود.  نور و هوای مطبوع هم در بین فضا در جریان باشد‌.از این مدل پارتیشن بیشتر برای آشپزخانه و هال مورد استفاده واقع میشود.
یکی دیگر از مدل های پارتیشن مسکونی مدلی است که میتوان آن را جمع کرد و هروقت که مایل بودید از آن استفاده کنید از این مدل بیشتر برای اتاق خواب استفاده میشود.
استفاده از یک قفسه کتاب میتواند به عنوان یک پارتیشن مسکونی به حساب آید و این نوع پارتیشن متفاوت تر از سایر مدل ها میباشد زیرا شما هرچه کتاب بیشتری تهیه کنید حریم خصوصی بیشتری را هم مهیا خواهید نمود.
پارتیشن مسکونی
در نهایت از برتری ها و ویژگی های برتر پارتیشن چیست ؟ باید گفت ویژگی مشترکی که تمامی پارتیشن ها دارند عبارت است از:
_ زیبایی شیک بودن
_ ذخیره کردن فضای بیشتر
_ مقرون به صرفه بودن
_ نصب سریع و آسان و نورپردازی مناسب

آخرین پروژه هاآموزش هاوبلاگ

انواع پارتیشنپارتیشن چیستقیمت پارتیشن

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!